Viens no agrajiem rītiem, bet ne tas agrākais, tomēr modinātājs bija jāliek un 20 minūtēs kopš pamošanās jābūt zemajā startā.
Izmantojām vienas dienas tūri, kas bija rezervēta un ieplānota jau pirms ceļojuma. Kā sacīt ekskluzīva iespēja apmeklēt aizliegto Palestīnu. Kā individuālistus mūs neviens nelaistu iekšā. Nedrīkst un viss.
Bet ar tūrsima grupu..... oi, te nu visi ceļi vaļā. Brauc un priecājies bāleliņ! :)
Mikus, kā apķērīgs cilvēks, jau iepriekš bija izpētījis kura būs tā vieta, kur visus tūristus sabāzīs vienā autobusā un aizvedīs ekskursijā, tāpēc viesnīcu piemeklēja atbilstoši tuvāk šim punktam, lai 7. no rīta nav jāklīst pa svešu pilsētu un drudžaini jāmeklē satikšanās vieta.
Bet, tas ka šī vieta ir tieši pāri ielai, man kā liderīgai rīta dāmai bija vairāk kā patīkami. Es pat no viesnīcas loga, paspēju sniegt detalizētu informāciju, savam apķērīgajam dzīvesbiedram par grupas sastāvu.
Saku:- '' Tā- trīs cilvēki stāv un kaut ko gaida, gan jau tie ir mūsējie.'' Autobusa vēl nav!''
Pēc mirkļa: -''Atnāca vēl divi, eu točna, tie būs uz mūsu tūri. Brauc autobuss!!! Ai nē, aizbrauca garām, nebija īstais. Diez kāds mums būs?''
Mikus: ''Moš ejam?''
Es: ''Ejam ejam!''
Lepni pārsoļojām pār ielai un bijām klāt :D
Sasveicinājos ar noskatītajiem ļautiņiem, un viņi apstiprināja manu jautāto, ka jā jā uz to pašu tūri vien ir. Ar Miku prātuļojām:'' Cik liela būs kompānija?'', ''Kāds autobuss būs?'' Bija zināms, ka tas ieradīsies no Telavivas, līdz ar to iespējams būs pielasīts pilns ar ziņkārīgiem ļautiņiem, bet tavu laimi.... Piebrauca mazs, mīļš un balts minibusiņš, salādēja mūs visus -septiņus švītiņus iekšā un tūre varēja sākties.
Šoferītis, vienā personā arī gids, vārdā Rokijs, izsperdams dažādus jociņus, ik pa laikam klāja vaļā sagatavoto informāciju par Jeruzalemi, Betlēmi, Palestīnu un to, kam konkrētajā brīdī braucām garām.
Šādās mini tūrēs man patīk tas, ka daudz sīkāk un vairāk var uzzināt da jebkādu informāciju, kas interesē. Vienkārši ņem un pajautā vietējam.
Kompānija runātīga un jautā visdažādākās tēmas.
Īsumā par kompāniju: precēts pāris labākajos gados ar pilngadīgo meitu no Jaunzēlandes, fruktiņš no Nīderlandes vārdā Rūts. Izskatās tāds, kas izceļojis dažādas pasaules valstis, pārsvarā izmanto couchsurfingu, varētu gulēt guļammaisā uz asfalta kaut kur Indijā, četras dienas ēst tikai roltonus, neļauj sevi apčakarēt, ar labu tūrista rūdījumu, šat tad uzpīpē, bet tikai tinamo tabaku, ar labu angļu valodas krājumu, garšo želejkončas, ar bārdas rugājiem, nedaudz apaudzis, bet nav nevīžīgs.
Ar viņu kopā tumsnēja čiksa no Čīles. Nevar saprast ir viņi pāris vai nav, nu pieņemsim, ka ir, un mēs divi bālie frukti. Kad pateicām, ka esam no Rīgas, Jaunzēlandes gvarde uzreiz atplauka smaidā un plaši izklāstīja savu Baltijas ceļojumu, kurā pavadījuši divas nedēļas ceļojot pa mūsu zemēm. Latviju apskatījuši gana pieklājīgi, tāpēc mājām ar galvām un teicām, ka ''Malači, malači! :D
Tūres pirmais punkts bija Palestīnas robežpunkts. Jēziņ, milzīga, 4 metrus augsta, tumši pelēka betona siena, virs tās vēl esošs 1,5 metra augsts elektrības (visticamāk augstsprieguma) žogs!
Vārti pavērti vaļā, aiz kuriem, jau Palestīnas pusē stāv traktors. Apkārt vairākas policijas mašīnas un daudz vīriņu dusmīgās bruņu vestēs un automātiem rokās ar pirkstu uz mēlītes (šaujamieroča).
Nē, nē, tur mēs nebraucām iekšā. Pa šiem vārtiem tikai pats karalis var doties cauri, pārējiem mirstīgajiem nedaudz tālāk, atsevišķi pielāgota iebrauktuve Palestīnā.
Bet tāpat mūsu busiņu apturēja, arī pie mūsu iebrauktuves. Bruņotais sargs parunājās ar šoferi un deva zīmi, ka varam doties uz priekšu. Iebraucot Betlēmē, gids ļauj mums izklaidēties pie milzīgās betona sienas. No šīs puses siena bija krāšņi jo krāšņi izraibināta ar grafiti zīmējumiem, plaši paužot visas politiskās sāpes. Nu kas jau nu kuram tur sāpēja. Gids īpaši izcēla vienu mazu uzrakstu: ''Obama sucks'' un prasa ko mēs par to domājam!? Ei nu, sazin ko atbildēt!? Mēs abi, protams, klusējam. Pārējie un gids, nosmej.
Kad visi bija sabildējušies visās pozās, mūs aizveda uz nākamo vietu. Tur mūs sagaidīja vietējais palestīnietis, kurš pārtvēra stafeti un iepazīstināja ar Bētlēmes klusajām ielām. Redz, Rokijs nemaz nevarēja kāju spert tālāk. Nezinu, varbūt es kaut ko pārpratu, bet iebraukšanas un pārvietošanās lietas izraēlietim pa Palestīnu ir gluži mistiska un piņkerīga lieta. Katras valsts pilsonim sadalīts ceļš pa kuru var pārvietoties un nedod dies trāpīsies uz ne tā ceļa. ''Piu'' un gatavs. Ar to mēs saskārāmies gan vēlāk.
18. janvārī bija armēņu Ziemassvētki, līdz ar to Betlēmes ielas klusas un tukšas, bet pie galvenās baznīcas iespaidīgs drošībnieku balatjons. Barjeras, kontroles pie ieejas. Kam tas viss vajadzīgs tik traki?
Mūs brīdina, ka grupu var pārmeklēt, bet nevajagot krist histērijā, jo tas vienkārši ir jādara un tā ir norma.
Mēs visi izslīdējām bez apgrābstīšanas un galvu gaisā pacēluši, it kā kaut ko pētītu, šļūcām baznīcas virzienā.
Izslavēta vieta ar leģendu par to, ka šajā vietā dzimis Jēzus. Tā sākumā bijusi kā kūtiņa (kas visiem zināms no tās slavenās dziesmas, kas sākas ar vārdiem "Jūs, bērniņi, nāciet"), bet ar laiku apaudzēta ar baznīcu, kurā satiekas trīs reliģijas un tās visas sadzīvo vienā ēkā, vienā pilsētā, vienā valstī.
Kāpjot lejā pa šaurām un slidenām trepēm, nonākam pie grīdā iekaltas mirdzošas zvaigznes, kas atzīmē šo īpašo faktu par Jēzus piedzimšanas punktu.
Viss notika diezgan raiti un steidzīgi, jo baznīca bija jāslēdz ciet. Pareizticīgo cienīgtēvs dusmīgs esot bubinājis, bet, tā kā mūsu gids bija diezgan ''hitrs'', viņš, pirmkārt, mūs dabūja iekšā, kas jau esot bijis neiespējami, otrkārt filigrāni šļūca visam cauri kā tāds žuļiks un ekspress ātrumā dabūja prezentēt mums visu to, kas tās dienas situācijā esot bijis diezgan sarežģīti. Man viņš patika un uzreiz dabūja manas simpātijas :)
Noslēgumā vēl aplūkojām tipisko Bētlēmes kūtiņas ainas instalāciju, pateicoties Rūtam, kurš vienmēr kaut kur lavierēja un ''kavēja pagastu''. Kamēr gaidījām, bija laiks izpētīt detaļas. Beigās bubināja arī mūsu gids, ka neklausa viņu kad vajag.
Raitā solī iečekojuši, kas jāiečeko, automātu un nopietno vīru skatu pavadīti, devāmies atpakaļ uz busiņu. Pa ceļam gids stipri izreklamēja kādu suvenīru veikalu, kurā esot 100 % roku darbs, nekāda Ķīna, nekādu nodokļu, tikai augstākā kvalitāte un labākais materiāls. Un kā tu domā?- mūs tādā arī iespēra iekšā.
Mēs abi esam pieklājīgi, cienam citu darbu un apskatam arsenālu, bet tajā pašā laikā zinam līdz kaulam, ka ne mums tādi s.....i vajadzīgi, ne mums tādus gribas kādam atvest un ne mums tādiem vispār somā ir vieta.
Uzreiz uz paplātes atnesa un piedāvāja tēju. Nodomāju nu ziepes, tagad toč viņi gribēs, lai izpērkam visu veikalu. Bet tēja!!! Ārprāc cik negaršīga. Vienkārši šausmīga. Pat svaigā piparmētru lapiņa tajā neglāba ne garšu, ne tās izskatu.
Es kā misters Bīns (kurš vienā epizodē tēloja ka dzer veļas mīkstinātāju) centos izdzert tēju un lūrēju uz olīvkokā grebtiem jēriņiem, bet pa to laiku Mikus jau bija iztriecis visu brūno šķidrumu un jau atdevis viesmīlim. Es nekaunīgi un nokārtu galvu atdevu atpakaļ savu trauciņu.
Kas ir? Ne es prasīju, ne man vajadzēja. Lai dzer paši. Mums tējas kultūra nav tik izkopta, kā....
alus :D
Rūts, protams, jau pirmajās divās minūtēs esot izmucis ārā un to laiku lietderīgi pavadījis vērojot notiekošo uz ielas. Ak... kā man gribējās būt viņa vietā.
Tā vietā, es gandrīz sāku strīdēties ar mūsu gidu, kurš apvainoja mani par to, ka es nepērku viņu sasodītās olīvkoka bļodiņas? Ok, tas bija pirmais, kam es pieskāros veikalā un apskatīju tuvāk, bet kāpēc man būtu vajadzīgs 7x7 cm trauciņš pa 22 eiro? Man ir mājās līdzīgs no Norvēģijas ar daudz īpašāku stāstu, kur redzēju kā tās top un dzīvoju vienā sētā ar pašu amatnieku.
Un bez nodokļiem. Kā tad!! Vēl tagad esmu dusmīga ka vells. Bet pēc tam viņš saka, ka tad man noteikti vajag Dāvida zvaigznes piekariņu. Un, ja es to nenopirkšu tad man tā pietrūks un es ilgošos pēc tā.
Meli!
Joprojām gribējas būt ārā uz ielas kopā ar Rūta jaunskungu.
Gids zaudēja visas manas simpātijas un mūsu ceļi tajā dienā arī šķīrās. Tālāk devāmies ar Rokiju un ceļš veda uz vecāko pilsētu uz zemes, kas uzcelta pirms diviem tūkstošiem gadu, vēl pirms Ēģiptes piramīdām - Džeriko (Jericco, jeb Jērika). Pie tam arī pilsēta, kura atrodas viszemāk zem jūras līmeņa. Aptuveni 250 metrus.
Brauciens ilga apmēram stundu, un tas piepildīja visu mūsu dienu. Dabas skati, kas atklājās izbraucot no Bētlēmes un dodoties dziļāk Palestīnā, bija vereni.
Pavērās kalnu ainavas, nomaļas apmetnes vietas, atkritumu plantācijas, kamieļu pajūgi, ižžuvušas nokrāsas, dūmaka un klintis. Nonākot vienā līmenī ar jūras līmeni, daba izmainījās un nu mēs vērojām Jūdejas tuksneša paugurus. Dzeltenas smiltis, vaļu sanesumi un augsti kalni. Kontrasti un skatu bagātība.
Nonākot pie Jērikas robežas, skatam pavērās brīdinoša sarkana zīme par to, ka Izraēlas iedzīvotājiem te netuvoties, lai lieki neapdraudētu savu dzīvību.
Atkal tikām apturēti, tika pārmīti pāris vārdi ar nopietno vīriņu un varējām doties tālāk.
Jērika, kā vecākā pilsēta uz zemeslodes, šķita pavisam atbilstoša mūsdienām. Nu kā nu ne? Viss turpinās, visi dzīvo, viss attīstās. Taču vecā vecā pilsēta tepat vien bija. Pēdējās liecības par to, tiek mēģinātas urķēt ārā no zemes. Slāņiem un slāņiem tiek atrakti jauni pavedieni par seno iedzīvotāju ikdienu. Man tās drupatu lietas ne īpaši aizrauj. Bet ja jau tūrē iekļauts, sēžu nost un klausos. Katrā ziņā vēl viens ''Check'' izpildīts. Esmu bijusi Pasaulē vecākajā un zemākajā pilsētā. Nobeigumā nodzērušies pravieša Elijas strauta ūdeni, devāmies Nāves jūras virzienā.
Tik ilgi gaidīts un izsapņots tas mirklis par peldi nāves jūrā, bet kamēr nav izmēģināts, nevar izstāstīt to sajūtu, kad, apguļoties ūdenī, tevi kā pludiņu ceļ augšā un dziļāk par ūdens virsmu tu tikt nevari.
Ūdens bija silts, sīrupains un blīvs. Jau ieprikš Rokijs mūs nopietni brīdina, lai nemaz nemēģinam ūdeni izgaršot, mēģināt nirt vai nedod dies' dabūt šļakatu acī.
Protams, pagaršojām visi uzreiz - ''Bērni!'' :D
Rokijs protams domāja, lai mutē netiek liels daudzums ar nežēlīgo sālsūdeni.
Par niršanas pieredzi mums pa ceļam izstāstīja Jaunzēlandes kundziņš, kura radiniece reiz bija sirsnīgi peldējusi, laikam pat nirusi un visu sālsūdeni filtrējusi caur nāsīm, kā rezultātā pēc tam slimoja septiņus gadus, līdz atlaba.
Gana nopietna tā jūra. Mikum viselegantāk izdevās iepozēt tik ļoti tipisko bildi ar avīzes lasīšanu plūstot Nāves jūras ūdeņos. Par to bija parūpējies Rūts. Viņš visai azartiski un nebēdnīgi ieviesa šo fočēšanos ar avīzi, līdz beigās mēs visi kā bērni ālējāmies un pa riņķi laidām papīra gabalu, līdz visiem bija šāda bilde, līdz tā nonāca pie manis....
Nejauši ar kāju uzdūros asajiem sāls akmeņiem zem ūdens un paklupu, parajuot līdzi arī avīzi. Rezultātā Mikus tika pie ekskluzīvas bildes ar izmirkušu avīzi. Priecājaties ļaudis.
Lai arī izvērtās brīnumaina un patīkama pelde, žel paliek par faktu, ka tā izžūst rekordātrumos. Un kādēļ gan?
Skistuma dēļ!
Cilvēce izsūc dēļ ārstnieciskajiem dubļiem, kas ir gana efektīvi. Ne jau tāpat vien tur sacelti apkārt entie SPA kūrorti.
Pēcpusdienas saulē, pēc peldes, visa mūsu kompānija saliedējās pie kopīgām pusdienām. Katrs stāstīja kādu savu atgadījumu par Izraēlu, Jordāniju vai citu galamērķi. Rūtam, protams, ka bija aizsraujošs stāsts par notikumiem Jordānijā, savukārt, Jaunzēlandes meičuks ar nelielu skaudību skatoties uz mums teica: '' Jūs esat tik laimīgi, ka dzīvojat Eiropā. Jums viss ir tik tuvu. Mēs, lai aizlidotu uz Austrāliju, vien vajadzīgas 4 stundas un tad tiktu uz kādu citu vietu jālido uz Honkongu, kas ir vēl 13 stundas!'' Nabadzītes palika žēl, jo tā tas tiešām ir. Viņi ceļo apmēram divus mēnešus. Lai tiktu uz Izraēlu, kā jau minēju lidoja uz Honkongu, tad uz Itāliju. Izceļoja tur, pēc tam pa Grieķiju un tikai tad uz Izraēlu. Tā dara vairums no viņiem, ka ceļo apmēram 2-3 mēnešus un tikai tā iemesla pēc, ka atrodas tik tālu no pārējās pasaules.
Nokļūt atpakaļ uz busiņu citādāk nemaz nevarēja, kā tikai izejot cauri lielajam kosmētikas veikalam. Mārketings!
Un tur i sievietēm i vīriešiem uz rokas garāmejot, veikli uzspieda ķermeņa losjonu, gribi to vai nē. Vīrieši noteikti ''priecājās'', kad uz viņu spalvainajām rokām uzspieda baltu ķēpīgu krema tārpiņu. Palasīju produktu sastāvus - labi. No tā daudz ko saprotu un nopirkt tādu var, lai sevi palutinātu. Bet tā kā par laimi mums šoreiz ''mugursomu tūrisms'', aizcilpojām garām bez liekas maka virināšanas.
Šis arī bija tūres dienas noslēgums.
Ar krēslas laiku tikām nogādāti atpakaļ pie mūsu viesnīcas Jeruzalemē. Atlika izdomāt ko darīt vakara daļā?
Devāmies pastaigā pa pilsētu. Cilvēki ņirbēja, tramvajs pīpināja, ebreji uz velosipēdiem traucās pa priekšu, ka mētelītis vien noplīvoja. Viss notika! Aizplūdām līdz pat tirgus placim. Bija septiņi vakarā un viss sita augstu vilni. Šī bija iespēja nedaudz pieskarties gastronomiskajām baudām un iepazīt to, kas rakstīts visos ceļvežos un draugu stāstos. Nejauši atradu, ka manā krātuvē bija paslēpušies 100 šeķeļi (24 eur) un nopriecājos, ka nu tik vēl varēšu uzdzīvot kādu laiku.
Nekā.
Viss aizplūda nieka 20 minūtēs, krāšņajā Mahane Yehuda tirgus placī.
Cenas it visam ir augstas,(Izraēlā kopumā), bet tomēr tas neliedza kaut drusciņ iepazīties ar vietējiem gardumiem: halvu, vietējiem saldumiem, datelēm, olīvēm un augļiem.
No saldumiem, jau nepārtiksi, tapēc vakariņās devāmies uz kārtējo
tripadvisor.com titulētu Humus vietu. To pa ceļam bijām, piefiksējuši iepriekšējā dienā, kad devāmies uz viesnīcu.
Pēc skata nekas īpašs, bet galvenais faktors, ka vieta pārbāzta ar cilvēkiem, gan toreiz gan šoreiz, zinājām ka zaudētājos nepaliksim. Piedāvājums vienkārš: Humus humus un humus. Var izvēlēties pēc gaumes ar kādu gaļu kopā ēdīsi, bet tas, ka klāt nāca kaudze ar svaigiem dārzeņiem un maizes blāķi, ir tevis paša ziņā - pievarēsi tu to vai nē!
Mēs nepievarējām un nevajadzēja arī. Tas taču nemaz nebija iespējams. Apēdot maizi vien, es domāju cilvēks būtu paēdis. Mēs šoreiz izgaršojām humusa notis :D
Bet nu jā, ļoti, ļoti, ļoti gards, svaigs, uz vietas gatavots. Manas mēles kārpas dejoja. Perfektuma kalngals! Vēl, kāds faktors, kas liecina, ka vieta būs laba ir cilvēku vecuma īpatsvars. Kamēr vakariņojām, pa kreisi, skaļi spiedza četrpadsmitgadīgi tīņi, pa labi bija jauna ģimene ar zīdaini, viņus nomainīja māte ar meitu labākos gados, aiz viņiem pie cita galdiņa sēdēja veca gadagājuma ebrejs. Mazajā vietiņā stumdījās un bīdījās viss Jeruzalemes zieds un arī vairāki, vienpatīši, kas ātri paņēma pus kilogramu humusa un stiepa to mājās. Novērojām, ka tā ir ierasta prakse restorānos, ēdienkartē ierakstot arī izcenojumus humusam līdzņemšanai. Un es viņus saprotu. Tik garšīgi kā bija tur, nebija nekur!
Šai dienai ar to arī bija gana!